do kasy suma: 0,00 zł
Nowotwory u starszych psów. Rak gruczołu sutkowego oraz chłoniak 16

Nowotwory u starszych psów. Rak gruczołu sutkowego oraz chłoniak

Psy w wieku podeszłym częściej chorują na nowotwory i niestety choroba ta, a nie sama starość są powodem odejścia naszego psa lub eutanazji. Skutki obecności nowotworu zależą od jego rodzaju, sposobu szerzenia się i zaawansowania procesu. Skutki miejscowe spowodowane są obecnością guza i naciekaniem sąsiednich tkanek. Rozrost guza może powodować miejscowe zmiany niedokrwienia (zawał, martwica), ucisk naczyń chłonnych (obrzeki), niedrożność przewodu pokarmowego, czy moczowego. Guzy klatki piersiowej powodują zaburzenia oddychania (duszności) i zaburzenia pracy serca. 

Do ogólnoustrojowych skutków należy wyniszczenie (kacheksja), niedokrwistość, dość często pojawia się gorączka.

Diagnostyka

W przypadku pewnych zmian umiejscowionych powierzchniowo (skóra, genitalia, oczy, jama ustna) rozpoznanie jest stawiane przy pierwszym badaniu klinicznym, przy czym zawsze należy określić stan okolicznych węzłów chłonnych. 

Procesy powierzchowne ułatwiają badania cytologiczne, bądź h-p wycinka ze zmiany. 

W razie podejrzenia nowotworu narządowego konieczne są badania obrazowe tj. Badanie RTG, tomografia komputerowa - jeśli trzeba badanie endoskopowe - głównie w problemach dotyczących przewodu pokarmowego, czy laryngologicznych, badania morfologiczne, biochemiczne i immunologiczne krwi. 

 

Stopień zaawansowania klinicznego choroby nowotworowej cała onkologia opiera na skali T (tumor) N - (węzły) M (metastases przerzuty). 

Rak gruczołu sutkowego

Jeżeli chodzi o częstość występowania nowotworów to u starzejących się suk najczęściej występującym nowotorem jest rak gruczołu sutkowego (42% wszystkich zmian nowotworowych u niesterylizowanych suk). 

Średnia wieku suk z rozpoznanym guzem gruczołu sutkowego wynosi 9-11 lat. Do ras psów szczególnie predysponowanych do rozwoju guzów gr. sutkowego należą jamniki, pudle, owczarki niemieckie, maltańczyki. 

W krajach, w których stosuje się sterylizację młodych suk, częstość występowania nowotworów sutka wyraźnie się zmniejszyła. Natomiast u niesterylizowanych suk długotrwałe stosowanie progestagenów w celach antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko nowotworów gr. sutkowego. 

Raki i gruczolaki w większości przypadków dają przerzuty drogą naczyń chłonnych, tak więc ogniska wtórne stwierdza się w okolicznych węzłach chłonnych pachowych lub pachwinowych. 

 Objawy

Objawy kliniczne nowotworów gruczołu sutkowego u suk mają postać guza głęboko pod skórą. Szybki wzrost świadczy najczęściej o złośliwym charakterze zmian. Guz jest na ogół słabo odgraniczony, nieprzesuwalny, często ulegający rozpadowi lub owrzodzeniu. W takim stadium pojawiają się objawy ogólne - apatia, brak apetytu, chudnięcie a w razie przerzutów do płuc - duszność, łatwe męczenie się. 

 Rozpoznanie

Rozpoznanie, jak w innych nowotworach, polega na badaniu palpacyjnym z oceną regionalnych węzłów chłonnych - ewentualnie z punkcją cienkoigłową - w celu poddania badaniu cytopatologicznemu. U każdego pacjenta z rozpoznanym guzem gruczołu sutkowego konieczne jest badanie rentgenowskie płuc - co pozwala wykryć drobne zmiany ogniskowe (poniżej 1 cm) w płucach. 

Ostateczne rozpoznanie jak zawsze w onkologii stawia się na podstawie badania hist-pat wycinki z guza lub badaniu h-p całego wyciętego operacyjnie guza. 

 Leczenie

Podstawą leczenia guzów gruczołowych jest zabieg chirurgiczny doszczętnego usunięcia zmiany, przy czym zabieg bardziej radykalny daje większą szansę usunięcia wszystkich komórek nowotworowych - a tym samym wyleczenia. 

Wyniki leczenia chirurgicznego można poprawić stosując chemioterapię adiuwantową w monoterapii lub terapii wielolekowej. 

 Chłoniak

Obok nowotworów sutka jednym z najczęściej wystepujących nowotworów psów starszych jest chłoniak. Stanowi 24% rozpoznanych nowotworów. 

Nowotwór występuje częściej u pewnych ras np. Airedale terrier, basset, bernardyn, berneński pies pasterski, bokser, doberman, rottweiler, terrier szkocki. 

Najczęściej chorują psy w wieku 6-12 lat. W znacznej większości chłoniaki u psów są guzami o wysokiej złośliwości cytologicznej. 

Podstawowym objawem, który nasuwa podejrzenia chłoniaka u psa jest miejscowe lub ogólne powiększenie węzłów chłonnych - niebolesne przy obmacywaniu. 

Najczęściej występuje postać wieloogniskowa (80% przypadków) i jest ona najłatwiej rozpoznawalna. W tej postaci powiększeniu ulegają wątroba i śledziona, a jeśli dodatkowo występuje utrudnione oddychanie, kaszel, utrudnione połykanie - może to świadczyć o zajęciu węzłów śródpiersia. 

W postaci skórnej zmiany mogą być uogólnione i przybierają różną postać - od tworów guzowatych, owrzodzeń do zaczerwienionych obszarów złuszczającego zapalenia skóry. 

 Rozpoznanie

Rozpoznanie opiera się na pobraniu biopsji cienkoigłowej i badaniu cytopatologicznym pobranego materiału. 

W niektórych przypadkach do ustalenia rozpoznania niezbędne jest badanie histopatologiczne wycinka lub całego wyciętego węzła. 

Po ustaleniu rozpoznania należy wykonać badanie krwi (układ krzepnięcia, retikulocyty. Poziom wapnia - podwyższony źle rokuje). 

Badanie RTG i USG są przydatne do oceny rozległości procesu. 

Ponad 80% psów, u których następowo rozpoznano chłoniaka w chwili trafienia po raz pierwszy do lekarza weterynarii jest już w III lub IV stadium zaawansowania choroby. 

 Leczenie

W związku z tym, że większość chłoniaków ma charakter wieloogniskowy metodą z wyboru jest chemioterapia składająca się z kilku faz i trwająca około 5 miesięcy. 

Z reguły po pierwszej remisji następuje wznowa procesu. 

W razie gwałtownego powiększenia śledziony grożącego jej pęknięciem i krwotokiem wewnętrznym dokonuje się jej usunięcia. 

Rokowanie zależy od rodzaju chłoniaka i zastosowanego leczenia. Psy nieleczone żyją od 4 tygodni do kilku miesięcy. U psów, które poddano chemioterapii mediana przeżycia wynosi od 200 do 300 dni. Wykrywanie w trakcie badań diagnostycznych hiperkalcemia lub hipoalbuminemia pogarszają rokowanie.

 

*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.

Komentarze do wpisu (16)

7 stycznia 2022

Mam psiaka 16 lat. Ma chorą wątrobę doataje odp leki. Ma też gruczolaki w zaawansowanym stadium. P. Weterynarz stwieedzila ze nie mozna ich usunac ze wzgledu na stan i wiek psa.Smarujemy wiec rivanolem sudokremem i equaralem.Piesek ma sie na razie dobrze...ale smrod w domu niesamowity. Czy jest sposob na ten zapach...zastanawiam sie tez czy ten zapach nie szkodzi nam...

21 marca 2022

Zauważyłem u mojej suczki 6 l mały guzek Ok 2 cm pod mostkiem . Co to może być.

22 marca 2022

Panie Marcinie, w takim przypadku zalecamy wizytę u specjalisty - weterynarza, który zbada pieska i będzie mógł powiedzieć coś więcej. Pozdrawiamy serdecznie

2 kwietnia 2022

Kochani większość opisywanych schorzeń waszych piesków musi jak najszybciej zobaczyć lekarz. Jeśli nie stać was na operację zawsze można rozważyć tańsze opcje leczenia. Moja 7 latka także ma guz na piersi. Jednak będę walczyć do końca każdym sposobem aby była ze mną jak najdłużej. Wiem że jeśli będzie cierpieć będę zmuszona ja uśpić. Jestem jej to winna w imię naszej przyjaźni aby odeszła z godnością

8 kwietnia 2022

WIEM że poglądowy -ale jakieś wskazówki informacje by się przydały W małych miejscowościach to trzeba iść do wet.z wiedzą -zadać mądre pytanie ,bo kasę biorą a pies jak jest chory to jest.A wet.jak usłyszy że z idiotą nie rozmawia od razu ma inne podejście.Sory ale tak jest-dobry wer.to na wagę złota w dzisiejszych czasach jest.Pozdrawiam.

29 sierpnia 2022

Dziekuje. Wasza strona mi troche objasnila jednych informacji. Zas komentarze objasnily mi ze operacje, chemiiterapie nie maja wogole sensu... Nie bede zadawal pytan, odnosnie zwierzaka, i narzucal sie jak co nie ktorzy aby uslyszec slowa, iz nasza strona nie jest strona leczenia zwierzat

30 kwietnia 2023

Witam. U mojego yorka (14 lat) właśnie wykryto chłoniaka. Z racji wieku nie zaleca się chemioterapii. Lekarz zaproponował leczenie sterydami, co może troszkę przedłużyć życie pieska. Ja jednak obawiam się skutków ubocznych i tego, że piesek będzie się męczył, bo póki co, czuje się w miarę normalnie. Czy możecie mi coś na ten temat podpowiedzieć? Liczy się czas, a ja nie wiem co robić. Z góry dziękuję za pomoc

4 maja 2023

Pani Justyno, tak jak pisaliśmy już poprzednio - ten artykuł ma charakter wyłącznie poglądowy. Prosimy o konsultację z lekarzem weterynarii. Pozdrawiamy serdecznie i życzymy dużo zdrowia dla pupila.

21 września 2023

moj 13 letni Maltanczyk ma raka sutka,sa duzo lat na operacje,ale pojawiły sie tez ropne krosty,co mozna z tym zrobic? dwa razy w jednym miesiacu brała antybiotyk ,troche pomogło ,ale znowu wraca a ona cały czas liże i tym sposobem odnawia rane i ropa dalej jest.obecnie przemywam tylko woda utleniona ,może jakaś rada ,prosze

21 września 2023

Pani Doroto, ten artykuł na stronie sklepu zoologicznego ma charakter wyłącznie informacyjny. Prosimy o konsultację z lekarzem weterynarii, który będzie w stanie odpowiedzieć na to pytanie i pomóc. Życzymy dużo zdrowia dla pupila i pozdrawiamy serdecznie.

23 października 2023

Moja maltanka ma to samo,lekarz powiedział że tylko antybiotyki,proszę kupić body takie jak dla dziecka,zapobiegnie to lizaniu,zalecenie lekarza

26 marca 2024

Moja 13 letnia suczka Yorka miniaturka ma guza sutka. Guz jest olbrzymi ,utrudnia małej wchodzenie na fotek ,łóżko ,schody . Teraz guz zaczął krwawić. Je i pije normalnie ,oraz w zachowaniu nie ma żadnych zmian. Czy mogę jej jakoś pomóc?

27 marca 2024

Pani Grażyno, ten artykuł na charakter wyłącznie informacyjny. W tej sytuacji zalecamy pilną wizytę u specjalisty - lekarza weterynarii, który odpowie na wszystkie Pani pytania i pomoże. Pozdrawiamy serdecznie

18 września 2024

Mój pies mial piętnaście lat zdechl po operacji usunięcia krwiaka na karku,godzinę po operacji obudzil się i nie mógł na tylnie lapy po dziesieciu godzinach nie zyl

28 grudnia 2024

Mój pies ma 13 lat jest po operacji usunięto jej macicę bo miała cało macicę w ropie.po operacji minęło 3 lata pomału ursus jej mały guz i teraz ten guz rośnie szybko ma obrzeg dziś jej trochę pękli ropa z krwią.czy to może być nowotwór czy jakaś infekcja sutka.

30 grudnia 2024

Pani Sylwio, ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny. W tej sytuacji zalecamy pilną wizytę u specjalisty - lekarza weterynarii, który po dokładnym zbadaniu pieska odpowie na Pani pytania. Pozdrawiamy serdecznie

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl