Dziś chcielibyśmy kontynuować cykl o najczęstszych niezakaźnych schorzeniach dotykających naszych pupili. O jednym z nich – dysplazji stawów biodrowych była mowa wcześniej. Dziś pomówimy głównie o endokrynologicznych schorzeniach psów.
Niedoczynność tarczycy
Tarczyca to dwupłatowy gruczoł umiejscowiony w szyi wytwarzający 2 hormony: tyroksynę i trójjodotyroninę. Hormon tyreotropowy – TSH to hormon wydzielany przez przysadkę mózgową sterujący czynnością tarczycy. Podstawową funkcją tarczycy jest kontrolowanie metabolizmu komórkowego. Niedoczynność tarczycy to jedno z najczęstszych zaburzeń hormonalnych u psów. Charakteryzuje się obniżonym wydzielaniem hormonów przez gruczoł, a pierwsze objawy pojawiają się u dorosłych psów (z reguły po 4 roku życia).
Do niedoczynności tarczycy najczęściej prowadzą zaburzenia immunologiczne pod postacią limfocytarnego zapalenia tarczycy, dalej niedoczynność tropowa przysadki mózgowej lub nowotwór tarczycy. W grupie zwiększonego ryzyka niedoczynności znajdują się: Golden retrievery, Dobermany, Setery irlandzkie i Dogi niemieckie. Innym częstym powodem jest idiopatyczny zanik tarczycy (gruczoł samoistnie zanika z nieznanego powodu).
Objawy
Niedoczynność tarczycy skutkuje spowolnieniem przemiany materii i zmniejszeniem zapotrzebowania energetycznego psów. Zmniejsza się sprawność i zainteresowanie aktywnością fizyczną u psów. Mimo tych samych ilości pożywienia – psy przebierają na wadze. Sierść staje się matowa i przerzedza się. W miarę postępowania zaburzenia pies łysieje, może się rozwinąć łojotok i wtórne zakażenie bakteryjne skóry. Mogą pojawić się zaburzenia neurologiczne: nieprawidłowy chód czy drgawki, nietolerancja na zimno (pies się trzęsie).
Specyficzne są również zmiany w narządzie wzroku:
– owrzodzenie rogówki
– zapalenie naczyniówki
– opadnięcie powieki
Oraz zaburzenia rytmu serca:
– spowolnienie i nierówne bicie serca
W narządzie rodnym u psów dochodzi do zaniku jąder, a u suk – do braku rui i niepłodności.
U 75% psów z niedoczynnością występuje podwyższony poziom cholesterolu w krwi, zmniejsza się liczba czerwonych krwinek, co może sugerować niedokrwistość.
Podstawowym badaniem w podejrzeniu niedoczynności tarczycy jest oznaczenie poziomu TSH, T3, a zwłaszcza fT4.
Leczenie
Leczenie polega na dostarczeniu psu hormonów tarczycy, które muszą być przyjmowane dożywotnio (z reguły lewotyroksyna w dawce 10 µg/kg 2x dziennie). Intensywne gubienie owłosienia po rozpoczęciu leczenia jest objawem prawidłowym – z reguły odrastają one do 6 miesięcy.
*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.