Wzrok nie jest wprawdzie najważniejszym zmysłem u psa – on kieruje się węchem, ale aby prawidłowo odbierać bodźce z świata zewnętrznego jest mu niezbędny. Dlatego „popatrzmy w oczy” naszych pupili nie tylko z miłości ale również by sprawdzić czy nie ma:
-
Zaczerwienienia
-
Łzawienia lub wysięku
-
Zamglenia gałek ocznych
Najczęstszymi schorzeniami narządu wzroku u psa są:
-
Zapalenie spojówek
-
Zespół suchego oka
-
Jaskra
-
Ektropium
-
Zanik siatkówki postępujący
Jeśli gałki oczne psa oględzinami nie wykazują zmian odwińmy kciukiem delikatnie dolną powiekę – spojówka nie powinna być czerwona czy biała – powinna być różowa.
Zwróćmy również uwagę czy (zwłaszcza u ras długowłosych) włosy w okolicy oka nie wchodzą do oczu i nie podrażniają ich.
Jeżeli u psa występuje wysięk ropny – należy przemyć oko wacikiem dobrze zwilżonym solą fizjologiczną i jak najprędzej pójść do weterynarza – infekcja może mieć poważne powikłania. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest zapalenie spojówek. Oprócz wysięku spojówki jednego lub obu oczu są zaczerwienione i obrzęknięte. Listę przyczyn zapalenia spojówek otwiera alergia. Wielu ludzi również zna ten objaw – pieczenie i łzawienie oka jest lokalnym objawem alergicznej reakcji ogólnoustrojowej.
Dużą listę przyczyn tworzą zakażenia wirusowe i bakteryjne (nosówka psów, herpeswiroza kotów czy chlamydofiloza występująca u obu gatunków).
Dużą grupę stanowią nieprawidłowości anatomiczne np. podwinięcie powieki w stronę spojówki czyli entropium, oraz na zewnątrz – ektropium.
Kolejną przyczyną może być tzw. drugorzędowość rzęs – czyli dodatkowy rząd rzęs drażniący mechanicznie rogówkę i spojówkę.
Duża ruchliwość jaką wykazują nasze zwierzaki naraża je na urazy mechaniczne – zadrapanie oka, zatarcie piasku czy ziemi, draśnięcie łapką.
Na prawidłowe funkcjonowanie spojówki wpływa również prawidłowa produkcja łez. Bez prawidłowej produkcji łez rozwija się tzw. suche zapalenie spojówki i rogówki. Schorzenie to częściej występuje u cocker spanieli, sznaucerów miniaturowych, pudli, jamników, pekińczyków, yorkshire terier.
Sposoby leczenia…
Choć najczęściej rozpoznanie jest proste – to jednak w razie wątpliwości lub nawracania procesu zapalnego lepiej zwrócić się do specjalistycznej lecznicy okulistycznej dla zwierząt. Jeśli również przyczyną zapalenia jest ciało obce – oczywiście należy je usunąć, gdyż bez tego żadne leczenie przeciwzapalne nie będzie skuteczne. Podobnie będzie gdy przyczyną zapalenia są zmiany anatomiczne (wywinięcie powieki czy dwurzędowość rzęs).
Gdy zapalenie spojówek ma etiologię bakteryjną warto spróbować zastosować krople z antybiotykiem dla psa – ich zaletą jest niska cena i łatwość podawania. W zależności od rodzaju antybiotyku krople powinny być podawane do kilku razy dziennie, a czas trwania leczenia to około 2 tygodnie.
Możemy tu zastosować gentamicin 0.3% vet, ale można stosować również krople dla ludzi typu Tobrex 0,3%, Floxal 0,3%, Erytromycyna 0,5%. W przypadku dużego obrzęku spojówki można stosować niesterydowe leki przeciwzapalne np. Naclof. W przypadku suchego oka konieczne jest podawanie sztucznych łez.
W przypadku chlamydofilozy w ciężkiej postaci warto zastosować tetracykliny ogólnoustrojowo.
*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.
Janina Bednarz
Witam mój jamnik ma chore oczy, dostaje krople tobrex i optimmune, ale mało mu to pomagagdzie szukać pomocy
Sklep internetowy e-hunter.pl
Pani Janino,ten artykuł ma charakter wyłącznie poglądowy. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu. Zalecamy w tej sytuacji aby skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Marek Kowalczuk
moj piesek shitsu ma zapalenie spojówek , czerwone ropiejace oczy co moge kupic aby mu pomóc pozd
Sklep Hunter Polska
Panie Marku, ten artykuł na charakter wyłącznie poglądowy. W tej sytuacji zalecamy aby udać się i skonsultować się jak najszybciej z lekarzem weterynarii, który dokładnie zbada psa.
Maria Gajewska
Mój pies ma ropną wydzielinę z oka .Lekarz przepisał krople Biodacyna.ophthalmicum 0,3 procent .Nadal jest mniejsza wydzielina .Czy dalej zakrapiać ?
Sklep Hunter Polska
Pani Mario, ten artykuł ma charakter wyłącznie poglądowy. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu. Zalecamy aby w tej sprawie skonsultować się z lekarzem weterynarii.