do kasy suma: 0,00 zł
Choroby nowotworowe u zwierząt domowych cd. 0

Kontynuując temat chorób nowotworowych u zwierząt domowych; dziś – o najczęściej występujących rodzajach nowotworów.

Mianowicie do jednych z najczęściej diagnozowanych nowotworów u psów należą nowotwory skóry i tkanki podskórnej (1/4 wszystkich rozpoznawanych nowotworów).

Rodzaje nowotworów

Brodawczaki skóry (papilloma) są nowotworami niezłośliwymi, które zazwyczaj mają wygląd brodawki. Najczęściej przyczyną powstawania brodawczaków są zakażenia wirusowe. Występują częściej u osobników młodych, u psów rasowych – szczególnie u dogów, seterów irlandzkich i beagli. Zmiany umiejscawiają się najczęściej na twarzy, opuszkach i powiekach.

Raki płaskonabłonkowe (carcinomata planoepithelialia) są nowotworami złośliwymi występującymi dość często wśród psów i kotów (około 25% wszystkich nowotworów). Część badań wskazuje, że częściej zapadają krótkowłose psy o białym lub pstrym ubarwieniu (beagle, whippety, białe bulteriery i dalmatyńczyki). Guz najczęściej rozwija się u osobników starszych (średnia wieku 8 lat) umiejscawiając się na słabo owłosionej skórze tułowia, kończyn, warg a u kotów – szczególnie często na uszach, wargach i powiekach.

W skórze spotyka się również nowotwory wychodzące z mieszków włosowych i gruczołów skóry – rzadziej występujące.

 

Rozpoznanie

Nowotwory wywodzące się z naskórka i jego przydatków często przybierają podobny wygląd uniemożliwiając różnicowanie badaniem klinicznym. Zazwyczaj obecność dużego, szybko rosnącego i pokrytego zmianami martwiczymi guza przemawia za jego złośliwym charakterem:

Natomiast brodawczaki – są zazwyczaj małe – o średnicy kilku milimetrów o nierównej brodawkowatej powierzchni mogą być uszypułowane.

Rak płaskonabłonkowy ma najczęściej postać wrzodziejącej zmiany mniej lub bardziej wyniesionej ponad powierzchnią skóry, łatwo krwawiącej.

Rozpoznanie w przypadku nowotworów skóry jest stosunkowo łatwe, gdyż zmiana jest widoczna i pobranie materiału do badania cytologicznego, czy hist-pat jest proste.

Podstawą rozpoznania nowotworów skóry u psów i kotów zawsze powinno być badanie hist-pat usuniętej operacyjnie zmiany, To ono pomoże dobrać ewentualne dalsze leczenie. Zabieg operacyjny musi obejmować guz wraz z marginesem zdrowych tkanek. Pozwala to uniknąć wznowy nowotworu. W przypadku bardziej rozległych zmian bierze się pod uwagę radio lub chemioterapię.

A teraz o powstających „piętro niżej” czyli w tkance podskórnej – włókniakomięsakach. Są to najczęściej występujące nowotwory złośliwe u kotów (12-25%) i u psów (6%) w tkance podskórnej. Występują najczęściej u zwierząt starych (12 lat) bez predyspozycji rasowych. Mają postać słabo odgraniczonych od okolicznych tkanek – często z utratą owłosienia i owrzodzeniami nad skórą pokrywającą guza. Najczęściej pojawiają się na kończynach.

Po pojawieniu się guza ze względu na niejednokrotną trudność w ocenie materiału pobranego drogą punkcji cienkoigłowej -zaleca się biopsję wycinkową do badania h-p. Dalszym etapem diagnostyki jest poszukiwanie ognisk nowotworu w okolicznych węzłach chłonnych oraz przerzutów do odległych narządów. Ponieważ mięsaki dają najczęściej przerzuty do płuc wskazane jest wykonanie RTG klatki piersiowej.

 

Leczenie

Mięsaki tkanek miękkich cechuje mały potencjał do dawania przerzutów, dlatego radykalne wycięcie guza daje szansę na pełne wyleczenie.

Jeśli radykalne (tzn, z co najmniej z 3 cm marginesem) wycięcie zmiany nie jest możliwe – stosuje się RTG therapię lub chemioterpię (w Polsce dostępna jest chemioterapia).

Najlepsze rokowanie uzyskuje się po radykalnym usunięciu guza (wynosi on około 39 miesięcy przeżycia).

 

Pozostając ciągle w skórze – omówimy jeszcze nowotwory z komórek barwnikowych skóry. Ze względu na gęstą okrywe włosów nowotwory te występują rzadko – i najczęściej mają charakter niezłośliwy.

Najczęściej są to plamy soczewicowate (lentigo) występujące częściej u kotów niż u psów, zwłaszcza u tych o żółtym lub białym umaszczeniu. Lokalizują się na wargach i powiekach.

U psów umiejscawiają się najczęściej na skórze brzucha – w okolicy sutków.

Czerniaki skóry występują bardzo rzadko u zwierząt domowych. U psów najczęściej umiejscawia się w okolicy palców.

Podstawą rozpoznania jest badanie h-p zmiany usuniętej zabiegiem chirurgicznym. Jeśli stwierdzono obecność czerniaka skóry zawsze należy wykonać badanie kliniczne i cytopatologiczne okolicznych węzłów chłonnych oraz RTG płuc.

 

Leczenie

Plamy soczewicowate i znamiona barwnikowe nie wymagają leczenia, jedynie okresowej obserwacji. Natomiast w przypadku czerniaka złośliwego – najlepiej rokuje całkowite rozległe usunięcie zmiany – z 2 cm marginesem tkanek.

Nawet doszczętne wycięcie czerniaków niesie wysokie ryzyko powstania wznowy nowotworu w miejscu wycięcia i jeszcze większe – pojawienie się przerzutów. Średni okres przeżycia wynosi od 4 do 12 miesięcy. Większą złośliwość wykazują guzy umiejscowione na połączeniu błon śluzowych i skóry (wargi) i łożyska pazura.

*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl