Dieta Barf dla psa cz.2 – Pytania i odpowiedzi
Dieta BARF ma swoich zwolenników i przeciwników. Poznajcie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Pamiętajmy, że ta dieta nie jest łatwa i wymaga nieustannej edukacji właściciela. Zapraszamy na drugą część naszego cyklu.
Czy dieta BARF zwiększa agresję u psa?
Behawioryści twierdzą, że nie. Że raczej dzięki dużej zawartości tryptofanu w mięsie psychika psów się stabilizuje. BARF nie zmienia również instynktu łowieckiego psa.
Czy możliwe jest jednoczesna dieta BARF i karmienie karmą suchą?
Tak, pod warunkiem, że będzie to stały sposób żywienia (nie jest nim podawanie surowego mięsa od święta). Jednym posiłkiem powinno być codziennie surowe mięso, a dopiero w odstępie co najmniej 8 godzin sucha karma. Jest to częsty sposób karmienia u tych, którzy na dietę BARF dopiero przechodzą.
Czy jest możliwe przebiałkowanie psa wskutek nadmiernego spożycia białka?
Raczej dotyczy to fosforu, który w mięsie występuje w dużej ilości – poradzi sobie z nim zdrowy pies, natomiast w przypadku choroby nerek fosfor odkłada się w nerkach, powodując ich dalszej uszkodzenie. Dlatego psy z niewydolnością nerek muszą mieć dietę dobraną przez lekarza weterynarii.
Często pokutuje również wśród posiadaczy psów pogląd, że psom nie należy podawać wieprzowiny, gdyż może się to przyczynić do rozwoju miażdżycy u psa.
Miażdżyca u psów nie występuje. Chroni je przed nią zdolność endogennego wytwarzania VIT C, która chroni naczynia krwionośne przed odkładaniem się złogów cholesterolu.
*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.
*Pierwsza część artykułu dostępna tutaj
*Wszystkim właścicielom psów chcącym pogłębić swą wiedzę na temat diety BARF bardzo polecamy książkę Małgorzaty Olejnik „Pies na diecie BARF”.