do kasy suma: 0,00 zł
Choroby kardiologiczne u psów 0

Podobnie jak u człowieka, tak i u psów choroby kardiologiczne to temat – rzeka. Dodatkowo ogromny postęp zarówno w diagnostyce, jak i leczeniu z roku na rok poszerza wiedzę – jak rozpoznać i leczyć choroby układu krążenia.

Postaramy się w sposób zwięzły i nie wykraczający poza charakter bloga (który nie jest podręcznikiem) zająć się tym tematem.

 

 

Serce psa podobnie jak serce człowieka ma budowę czterokomorową – składa się z prawego i lewego przedsionka i prawej i lewej komory.

Do prawego przedsionka wpadają 2 żyły główne, które odprowadzają do serca krew żylną odprowadzającą CO2 z całego organizmu. Do lewego przedsionka wpadają żyły płucne doprowadzające utlenowaną w płucach krem zaopatrzoną w tlen.

Komory serca są dużo większe niż przedsionki i od nich są oddzielone zastawkami – trójdzielną między prawą komorą, a przedsionkiem prawym i dwudzielną między lewą komorą a przedsionkiem lewym.

Skurcz przedsionków otwiera zastawki i krew z przedsionków dostaje się do komór.

Z kolei skurcz komór zamyka zastawki, co z jednej strony zapobiega cofaniu się krwi do przedsionków, a z drugiej przepompowuje krew do dużych naczyń – pnia płucnego z prawej komory i aorty z lewej.

Transport tlenu do krwi odbywa się w płucach przy użyciu czerwonych krwinek (erytrocytów). Taka utlenowana krew dociera do lewej części serca i dalej przez aortę i coraz mniejsze tętnice dociera do każdej tkanki.

Serce psa bije od 60 do 120 uderzeń/minutę.

Charakterystycznym jest, że im większy pies – tym wolniej bije jego serce (średnio 80/min).

Praca serca stymulowana jest pobudzeniami elektrycznymi z tzw. węzła zatokowego mieszczącego się w prawym przedsionku serca.

Mówimy tu o budowie i fizjologii układu krążenia zdrowego psa, bo trudno mówić o chorobach serca bez krótkiego przypomnienia jego anatomii i fizjologii.

Każda z chorób serca daje pojedyncze lub mnogie objawy.

 

W następnych artykułach z tego tematu zajmiemy się:

– szmerami w sercu psa

– omdleniami i szybkim męczeniem się

– sinicą

U podstaw każdego z tych objawów może leżeć choroba serca!

Następnie omówimy grupy schorzeń serca:

– wady serca u psa

– choroby mięśnia sercowego u psa

– zaburzenie rytmu serca (arytmia, migotanie)

– nadciśnienie tętnicze

– choroby pasożytnicze układu oddechowo-sercowego

 

*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl