do kasy suma: 0,00 zł
Hot spot - jedna z odmian zapalenia skóry u psów 0

Hot spot „gorąca plama” jest jedną z odmian zapalenia skóry u psów. Schorzenie pojawia się nagle i przebiega ostro. U psów z długą sierścią zmianę skórną łatwo przeoczyć  - a to właśnie psom z długą sierścią zmiana przydarzyć się może najczęściej. Świąd a czasem i ból towarzyszący schorzeniu prowokuje psa do lizania zmiany, co pogłębia objawy chorobowe. Hot spot ponadto ma tendencję do nawracania, gdyż cechuje się sezonowością – i najczęściej występuje w sezonie wiosenno – letnim – a rzadko zimą. 

Często właściciele psów traktują zmianę jako „odparzenie” – bo zmiana może pojawiać się po kąpieli w stawie czy rzece (czy intensywnym zmoknięciu psa). Psom, które uwielbiają wodę często wystarczy duża kałuża – czy bajorko. 

Hot spot może pojawić się również jako reakcja alergiczna na ukąszenia pcheł, meszek czy kleszczy. Przyczyną powstania zmiany może być również atopia i powodujące ją alergeny wziewne. Najczęściej zmiana typu hot spot umiejscawia się na zewnętrznej skórze ud, podudziach, policzkach i zaczyna się jako dobrze ograniczony rumień skóry, po czym w ciągu kilku godzin może powiększyć się nawet do średnicy 5 – 8 cm. 

Intensywne drapanie i wylizywanie przez zwierzę prowadzi do wyłysienia miejsca, pojawia się obrzęk i zmiany wysiękowe. Pies odczuwa przez towarzyszący świąd i ból duży dyskomfort – jest niespokojny i traci apetyt. Powinien możliwie szybko trafić do weterynarza!!

Predysponowane do schorzenia są psy o długiej i gęstej sierści:

- owczarki niemieckie

- bernardyny

- labradory i golden retrievery

- cocker spaniele

- chow chow

 

Leczenie

W przypadku chorób skóry – im szybciej podejmiemy leczenie, tym lepiej. 

Podstawą leczenia (zwłaszcza przy wtórnych zmianach ropnych powstałych wskutek drapania) są antybiotyki o spectrum działania ukierunkowanym na skórę. Stosuje się amoksycylinę, cefaleksynę lub fluorochinolony podawane doustnie i miejscowo. 

Dla zmniejszenia świądu i bólu krótko stosujemy kortykosterydy miejscowo. 

Pomocne mogą być kołnierze uniemożliwiające lizanie ran. 

Przypadki bez rozległych zmian wtórnych można leczyć miejscowymi zimnymi okładami z Betadyny czy Octeniseptu. 

Leczenie trwa zwykle około tygodnia. 

 

*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl