do kasy suma: 0,00 zł
Bąblowica 0

Bąblowica (echinokokoza)

Lubisz wycieczki do lasu i zbieranie jagód, malin? – Uważaj! Jeśli zjesz te owoce nie myjąc ich – możesz się zarazić groźnym pasożytem – tasiemcem bąblowcowym. Człowiek jest z reguły przypadkowym żywicielem pośrednim i choroba występuje u niego rzadko – jednak nieodwracalne powikłania jakie wywołuje, nakazują traktować ją poważnie.

 

Drogi zakażenia

Źródłem zakażenia jest zazwyczaj zarażone zwierzę – kot lub pies, które często same nie mają objawów chorobowych. Aby wyleczyć zwierzę wystarczą preparaty do odrobaczania przepisane przez weterynarza. Człowiek może się zarazić w trakcie zabawy ze zwierzęciem domowym, ale źródłem zakażenia są również zwierzęta dzikie np. lisy, które wydalają jaja z kałem zakażając runo leśne. Dlatego pamiętajmy o dokładnym umyciu i sparzeniu owoców – również grzybów.

 

Rozwój choroby

Bąblowica jednojamowa wywoływana przez Echinococcus granulosus lokalizuje się z reguły w płucach lub wątrobie po przeniknięciu przez larwę ścian jelita i dotarciu do narządu drogą naczyń krwionośnych lub limfatycznych.

W zaatakowanym narządzie organizm odgradza się od larwy otoczką wskutek czego powstaje wypełniona płynem cysta (bąbel). Rosnący bąbel prowadzi do stanów zapalnych oraz reakcji uczuleniowej na toksyny tasiemca.

 

Drugi rodzaj tasiemca E. multilocularis wywołuje bąblowicę wielojamową – wówczas pasożyt usadawia się w wątrobie nie powodując wytwarzania bąbla, a tworząc sieć wypustek. Objawami są żółtaczka, powiększona wątroba, płyn w jamie brzusznej.

 

Rozpoznanie

Rozpoznanie bąblowicy wstępnie można postawić na podstawie wywiadu (zgłaszanie dolegliwości) oraz badań obrazowych (RTG, USG). Pewne rozpoznanie można postawić dopiero na podstawie badania płynu z cysty lub badania histopatologicznego -  wycinka materiału po usunięciu cysty.

 

Leczenie

Leczenie polega na operacyjnym usunięciu zmiany (resekcji części wątroby) + leczeniu lekami przeciwpasożytniczymi.  Choroba nieleczona może doprowadzić do wyniszczenia organizmu i śmierci!!!!

 

**Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl