Problemy stomatologiczne to nierzadki problem w gabinetach lekarzy. Często powodem zgłoszenia się z psem jest brzydki zapach z jamy ustnej lub niechęć do gryzienia. Często psy w schorzeniach stomatologicznych odczuwają duży ból, co prowadzi do osowiałości i braku chęci do jedzenia - które mylnie są oceniane przez właścicieli jako objaw układowego schorzenia.
Pełne dokładne badanie stomatologiczne najczęściej musi być przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym. Umożliwia to obejrzenie całej jamy ustnej - błony śluzowej policzków, podniebienia i gardła, następnie kontroluje się uzębienie. Diagnostyce towarzyszy często tzw. czyszczenie zębów - usuwanie kamienia nazębnego - mechaniczne i ultradźwiękowe.
Jeśli pies nie był poddawany higienizacji jamy ustnej przez całe życie to w starszym wieku zmiany są często tak duże, że prowadzą do stanów zapalnych dziąseł lub zębów. Silne nieleczone stany zapalne prowadzą do powstawania owrzodzeń.
Na zakończenie wykonuje się polerowanie - wygładza ono szkliwo - które mogło ulec uszkodzeniu w trakcie czyszczenia oraz usuwa przylegającą płytkę nazębną, co przedłuża efekt profilaktyki.
Nie wszyscy właściciele psów są chętni do tego rodzaju postępowania, często ze względu na koszty - należy jednak pamiętać, że nieleczone choroby przyzębia mogą prowadzić do bardzo poważnych chorób ogólnych - jak zapalenie osierdzia, czy kłębuszkowe zapalenie nerek.
*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.