do kasy suma: 0,00 zł
Drapak, czyli co... 0

Wszyscy właściciele kotów wiedzą doskonale, że obecność tych subtelnych czterech łap w mieszkaniu często wiąże się z wyrzeczeniami i wyraźnym podziałem przestrzeni na to co kocie i to co łaskawie kot pozwoli nam zostawić dla siebie. 

Nieprzygotowanie mieszkania czy domu do kociej egzystencji często zostaje zamanifestowane przez wybitnego indywidualistę w najbardziej czytelny dla nas, podrzędnych wszystkożerców, sposób. Podrapane nogi stołu i fragmenty ścian, podarta tapicerka na superluksusowej kanapie, tapety, firany, kable… nawet papier toaletowy może stać się obiektem zemsty. 

Co zatem zrobić aby zmniejszyć ryzyko kosztownych nieporozumień? 

Przede wszystkim należy pamiętać, że koty drapią z różnych powodów, mają różne potrzeby i charaktery. Powodem drapania może być próba zwrócenia na siebie uwagi, zaproszenie do zabawy, reakcja na stres albo zwyczajnie chęć wyraźnego oznaczenia kociej strefy w pomieszczeniu. Drapanie leży w kociej naturze i nie próbujmy tego zmienić bo skażemy się na porażkę i dozgonną urazę u naszego kota. Nie próbujmy więc kota karać. Polewanie wodą czy inne zaskakujące pomysły rodem z internetowych czeluści nie pomogą, a wręcz zaszkodzą. 

Rozwiązaniem problemu może być zakup drapaka.

Jednak pewnie poczujecie się zaskoczeni jeśli stwierdzimy, że drapak ma być dla kota, a nie dla Was. Przy wyborze odpowiedniego należy zbadać dokładnie kocie potrzeby. Rozmiar wbrew obiegowej opinii ma znaczenie. Kot musi się wyciągnąć na drapaku. Mały drapieżca chce drapać w pionie, poziomie i pod ukosem. W zależności od charakteru potrzebne będzie również miejsce do zabawy, schowki i miejsce do relaksu lub szpiegowskich obserwacji. 

Na schemacie pokazujemy 4 typy kocich charakterów. 

    

  

 

Warto zastanowić się do jakiej grupy należy kot, który łaskawie udostępnia Wam nieco przestrzeni. 

 

Kot 1, czyli Zawodowy Drapacz. Ostrzy swoje pazury przez cały dzień. Uwielbia się rozciągać w pionie i poziomie. Przy wyborze odpowiedniego drapaka ważnym jest jego odpowiednia długość (a konkretniej wysokość słupów sizalowych) - powinny być dostosowane do długości kociego indywidualisty. Im dłuższy, tym lepszy!  

Kot 2. Każdy kot to inny charakter. Niektóre z nich czerpią największą przyjemność podczas drzemek (tak, liczba mnoga jest tu jak najbardziej wskazana). Jasne, zabawa też jest ważna, ale ten typ charakteru ponad wszystko kocha spać! A co za tym idzie - odpowiednie, miękkie legowisko dla Śpiocha to podstawa. 

Kot 3, czyli Łowca wychodzący. Dom to miejsce, w którym można się zrelaksować, zjeść i zwrócić na siebie uwagę. Gdy bateria jest naładowana - biegnie na spotkanie następnej przygody… Ten koci indywidualista nie potrzebuje wymyślnych drapaków, gdyż ostrzy swoje pazury naturalnie. Jednak wygodne miejsce zawsze będzie mile widziane (i słup sizalowy do drapania również - w razie potrzeby :)). 

Kot 4. Czwarty typ charakteru to Domowy Łowca. Kot, który nie wychodzi na zewnątrz musi mieć zapewnione odpowiednie miejsce do zabaw i wyzwalania w sobie kociego instynktu łowcy. Liczne zakamarki, miejsca do drapania, piłeczki, zabawki - to wszystkie elementy, na które warto zwrócić uwagę wybierając odpowiedni drapak. 

 

 

Wybór odpowiedniego drapaka może okazać się antidotum na wszystkie bolączki. Może ale nie musi… Jeżeli mimo prawidłowego wyboru i ustawienia drapaka w miejscu wybranym przez kota (tzn. najczęściej w miejscu gdzie najchętniej do tej pory drapał), widzimy, że kot nadal drapie w miejscach wg nas nieodpowiednich w sposób impulsywny, powinniśmy się zwrócić po poradę do lekarza weterynarii lub kociego behawiorysty. 

Nade wszystko przy wyborze drapaka pamiętajcie o bezpieczeństwie zwierzęcia i reszty domowników. Duże, ale lekkie i  niestabilne drapaki, często dostępne na orientalnych stronach internetowych, mogą przewracając się uszkodzić Was, kota i telewizor. 

Koci poddani - wybierajcie mądrze! 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl