do kasy suma: 0,00 zł
Zrozumieć psa, czyli co pies chce powiedzieć swoim zachowaniem. Agresja 2

Agresja to często problem w zachowaniu psów. Sytuacja, w której aktualnie znajduje się pies oraz bodźce, które do niego docierają silnie wpływają na odpowiedzi agresywne. Najczęściej spotykaną jest agresja dominacyjna. Pies przejawia ją gdy jest atakowany jego status społeczny. Także rywalizacja o jedzenie, zabawki, ulubione legowisko prowadzi do współzawodnictwa i zachowań dominacyjnych. Podobnie gdy dwa psy rywalizują o uwagę opiekuna. Pies bardziej dominujący w relacjach jest bardziej pewny siebie i z łatwością uzyskuje to czego chce. Jednak w niektórych przypadkach rywalizacja o ulubiony przedmiot może przerodzić się w walkę. 

Agresja dominacyjna w stosunku do ludzi pojawia się gdy pies odbiera człowieka jako zagrożenie. Może to być stanie nad psem, karanie fizyczne czy powstrzymywanie psa. U psów dominujących agresję wzbudzi również próba odebrania własności. 

Agresja ze strachu

Gdy pies jest zdenerwowany lub przestraszony w obecności osób, czy w nowych sytuacjach może przejawiać ten typ agresji - pies obniża pozycję ciała, podkula ogon, jeży sierść. Pies, który zastygł w bezruchu ze strachu może nagle kłapnąć lub ugryźć przy próbie nawiązania z nim kontaktu. Tego rodzaju agresja może być zachowaniem wyuczonym (np. pies zachowuje się agresywnie w stosunku do weterynarza, którego kojarzy z bólem). 

Agresja zaborcza

Choć z reguły jest klasyfikowana jako agresja dominacyjna - bo dotyczy agresji pojawiającej się w trakcie rywalizacji o zabawki, jedzenie czy uwagę opiekuna - czasem dotyczy jednak niecodziennych przedmiotów. Może to być pilot od telewizora - lub co gorsze, foliowy woreczek. 

Pies warczy, trzyma przedmiot nie pozwalając go sobie odebrać. Może to również dotyczyć miski psa - do której nie pozwala podejść, zwłaszcza gdy w domu są dwa lub więcej psów. 

Komentarze do wpisu (2)

7 sierpnia 2021

Moja suczka rasy husky wykazuje agresje zaborcza,warczy gry podchodzi sie do misek potrafi ukraść skarpetke i jej "pilnować" tak samo z innymi rzeczami czasem jak leży na łóżku i prubuje się ją pogłaskać powarkuje cicho bez powodu zadnego mamy w domu dwa koty ale nie wykazuje takich zachowań wobec nich z jednym kotem piją z tej samej miski, jak sobie z tym poradzić i jakie pierwsze kr9ki podjąć w celu poprawienia sytuacji?

9 sierpnia 2021

Szanowna Pani, artykuły na naszym blogu mają charakter wyłącznie informacyjny. W tej sytuacji najlepiej skontaktować się ze specjalistą - behawiorystą.

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl