do kasy suma: 0,00 zł
Alergia na sierść 0

Alergia na sierść. W dzisiejszych czasach uczulenie na sierść psa lub kota przestało być powodem rezygnacji z ulubionego zwierzaka. Obecnie odczulanie i leczenie alergii daje nam możliwość pogodzenia tych dwóch rzeczy. Jeśli już mamy do czynienia z uczuleniem – to głównie na sierść kota.

Osoby uczulone na „sierść kota” tak naprawdę uczulone są na specyficzne białko znajdujące się w złuszczonym naskórku i ślinie zwierząt. Uczulenie objawia się łzawieniem oczu, kichaniem, wysypką i świądem. Czasem występuje kaszel i trudności w oddychaniu.

W przypadku podejrzenia o alergię wykonuje się testy skórne na przedramieniu celem identyfikacji alergenu. Jeśli objawy uczulenia sią łagodne wystarczy częste sprzątanie i brak zezwolenia na wchodzenie do sypialni (oczywiście zwierzaka).

Odczulanie przy pomocy odpowiednich szczepień dają dobry rezultat, ale są metodą długotrwałą (do 3 lat). Leczenie antyalergiczne jest domeną lekarza alergologa – najczęściej stosuje się leki antyhistaminowe, kortykosterydy wziewnie, podobnie środki obkurczające naczynia krwionośne.

Podobnie jak my ludzie, tak i nasi przyjaciele psy i koty nie są wolne od najróżniejszych postaci alergii. Są to wszystkie typy alergii spotykanych u człowieka. Są to alergie:

– na alergeny wziewne

– pokarmowa i kontaktowa

– na ugryzienia pcheł

– alergia na dermatofity

– polekowe

– bakteryjne

Najczęstszą postacią reakcji alergicznej u psów jest nadwrażliwość typu I – natychmiastowego. W ciągu 10-20 minut pojawiają się obrzęki, zaczerwienienia, zapalenie i świąd.

Nadwrażliwość typu II i III – cytotoksyczna. Występuje w alergiach polekowych i schorzeniach autoimmunologicznych zwierząt.

W diagnostyce podobnie jak u ludzi wykonuje się testy śródskórne. Są one robione u zwierząt w przypadku alergenów wziewnych i pcheł.

Alergeny zawarte w sierści, moczu, piórach i naskórku zwierząt to na ogół dość silne alergeny. Więc jeśli nasza miłość do kotów jest silniejsza od naszej alergii wybierzmy kota białego, wykastrowanego (mocz zawiera wtedy mniej alergennych białek). Również sierść kota białego – zawiera nieco inne białko niż kotów kolorowych – mniej alergenne.

Pamiętajmy też, że ludzkie uczulenie na pyłki często idzie w parze z uczuleniem na sierść kota. Jest również udowodnione, że często alergia na sierść zwierząt…. nieoczekiwanie mija!

*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl