Zaćma
Wskutek wydłużenia się długości życia ludzi i zwierząt, zaćma stała się bardzo powszechnym schorzeniem człowieka i jego towarzyszy. Choroba polega na zmętnieniu soczewki o różnym nasileniu - z reguły po 13 roku życia zarówno u psów, ja i kotów (to postać starcza). U młodszych psów rozwija się na skutek innych schorzeń oka, urazu, a najczęściej cukrzycy (50% chorych na cukrzycę psów ma zaćmę).
Istnieje również genetyczna postać zaćmy, dziedziczny powód szczególnie dotyczy takich ras jak cocker spaniel, golden retriever, sznaucery czy rottweilery.
Zaćma sama w sobie nie jest bolesna, ale jest schorzeniem postępującym – prowadzi w zaawansowanym stadium do całkowitego zmętnienia soczewki i utraty wzroku.
Ważną chorobą, która może spowodować zmiany zmętnieniowe w rogówce oka jest jaskra – podnosząca ciśnienie w gałce ocznej, co prowadzi do wtórnego obrzęku rogówki. Leczenie farmakologiczne może jedynie spowolnić proces zmętnienia. Wyjściem jest chirurgiczne usunięcie soczewki i wszczepienie nowej – co całkowicie przywraca wzrok. Ze względu na dużą immunogenność białek soczewki zdarzają się po leczeniu powikłania zapalne, dlatego tego rodzaju zabiegu nie można przeprowadzać w każdym gabinecie weterynaryjnym, a jedynie w wyspecjalizowanych gabinetach, pod osłoną antybiotyków aby ten nie najtańszy zabieg zakończył się pełnym powodzeniem.
Jaskra
Jest schorzeniem niebezpiecznym zarówno dla wzroku ludzi, jak i zwierząt. Pojawia się niespodziewanie i szybko postępuje. Właściciel psa powinien zdawać sobie sprawę z powagi sytuacji i możliwie szybko zareagować.
Mechanizm powstawania choroby
Oko posiada dwie komory wypełnione płynem, który jest w nich cały czas produkowany. Nadmiar płynu jest na bieżąco usuwany. Ale jeśli dojdzie do zaburzeń w odpływie płynu – ciśnienie wewnątrz gałki ocznej rośnie. Dochodzi do ucisku na tarczę nerwu wzrokowego, jego uszkodzenia i utraty wzroku.
Wyróżniamy jaskrę pierwotną (wrodzoną) i wtórną (po zapaleniach, urazach nowotworowych). Wzrost ciśnienia w gałce ocznej jest dla psa bolesny. Pies trze oczy, przy dużym oświetleniu mruży oczy, nadmiernie łzawi, a oko jest silnie zaczerwienione.
Bardzo ważna jest natychmiastowa interwencja medyczna – jeśli ciśnienie śródgałkowe utrzymuje się powyżej 40 mm Hg przez dłużej niż dobę dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego i ślepoty.
Leczenie
Najpierw trzeba ustalić czy choroba ma charakter ostry czy przewlekły i czy doszło do uszkodzenia nerwu wzrokowego. Jeżeli choroba jest w ekstremalnym stadium z utratą wzroku dla oszczędzenia zwierzęciu bólu usuwa się chorą gałkę oczną. W jaskrze pozapalnej, gdzie przyczyną blokady przepływu cieczy są zrosty – usuwa się je lub wykonuje laserowo mikronakłucietęczówki tzw. irydektomia.
Stosowanie sztucznych przetok zawierających zastawki wrażliwe na ciśnienie daje szanse stworzenia ścieżki odpływu dla cieczy wodnistej.
Techniki chirurgiczne ograniczają wytwarzanie cieczy wodnistej oka – mają na celu częściowe uszkodzenie ciała rzęskowego oka, które wytwarza ciecz wodnistą. Cyklofotokoagulacja laserowa – uszkodzenia wyrostków rzęskowych laserem Nd-YA6.
Każda z metod leczenia jest metodą wysokospecjalistyczną. Wymaga dużej wiedzy i umiejętności.
Oto przykładowa lista gabinetów okulistyczno-weterynaryjnych w Polsce o bardzo dobrej opinii wśród właścicieli czworonogów:
Warszawa
Jacek Garncarz: Okulistyczna Przychodnia Weterynaryjna
Animal Center
Lecznica Anima
Przychodnia Okulistyki Weterynaryjnej
Lublin
Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna „TEST”
Toruń
Klinika Weterynaryjna Toruń
Dąbrowa Górnicza
Przychodnia Weterynaryjna For Animals
Wrocław
Przychodnia Weterynaryjna Viva
Katedra i Klinika Chirurgii przy Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu
Kraków
Przychodnia „Retina”
Olsztyn
Północnopolskie Centrum Okulistyki Weterynaryjnej LEW
Gdańsk
Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna dr. Marcin Pikiel
*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.