„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” – to pierwszy artykuł, który możemy przeczytać w ustawie o ochronie zwierząt.
Pamiętajmy, że każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania. O czym mówią główne zapisy dotyczące praw zwierząt?
W kwietniu zaostrzyły się przepisy dotyczące kar dla osób krzywdzących zwierzęta. W przypadku znęcania się nad zwierzęciem bądź zabiciu go – oprawca podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat! Natomiast jeżeli działa ze szczególnym okrucieństwem – kara wydłuża się do 5 lat. Dla wielu to nadal za mało, ale to krok w dobrym kierunku.
Sąd może zarządzić od sprawcy nawiązkę od 1000 do 100 000 zł na określone cele charytatywne. Co ważne, sąd może orzec zakaz posiadania zwierząt przez oprawcę na okres do 2 lat.
Za co jeszcze grozi grzywna bądź kara pozbawienia wolności?
- Niezapewnienie psu stałego dostępu do wody oraz właściwego pożywienia.
- Złe warunki, w których przebywa zwierzę (brak dostępu do światła dziennego, złe warunki atmosferyczne, upał bądź zimno)
- Niewłaściwe warunki bytowania – pomieszczenia bądź klatki uniemożliwiające zachowanie naturalnej pozycji zwierzęcia. Niezapewnienie im ruchu.
- Trzymanie psa na uwięzi lub łańcuchu krótszym niż 3 metry!
- Trzymanie zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin.
- Porzucenie zwierzęcia (w szczególności psa lub kota) przez właściciela bądź opiekuna.
Apelujemy, by reagować na wszelkie niepokojące sygnały, które zauważamy (chociażby za ścianą/u sąsiada). Brak reakcji i udawanie, że to „nie moja sprawa” nie jest dobrym rozwiązaniem. Zwierzęta nie poradzą sobie same. Potrzebują wsparcia człowieka.
REAGUJMY NA NIELUDZKIE TRAKTOWANIE ZWIERZĄT!
Warto również uświadamiać i informować innych jakie prawa mają zwierzęta. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że to co robią jest przestępstwem (np. w przypadku trzymania psa na krótkim łańcuchu).
Pozostańmy czujni na krzywdę wszystkich istot żywych! Liczba przestępstw na zwierzętach jest zatrważająca. Na całe szczęście świadomość na ten temat ciągle wzrasta.