do kasy suma: 0,00 zł
Żywienie psów i kotów. Na co zwrócić uwagę? 0

Kończymy cykl rozważań nad chorobami nowotworowymi u psów. Zachęcamy aby kontakty z naszym pupilem oprócz miłości były również czujną obserwacją – a wtedy wcześnie wychwycimy pierwsze oznaki jego choroby – co na ogół daje gwarancję wyleczenia i cieszenia się nim przez długie lata.

A teraz przechodzimy do tematu trudnego i kontrowersyjnego jakim jest żywienie psów i kotów.

Kontrowersyjny – bo ilu właścicieli psów tyle pomysłów na żywienie. Tak jak każdy z nas ma swoją ulubioną potrawę, tak i dla naszych pupili istnieją dziesiątki karm (suchych i wilgotnych), lub przepisów przygotowanych w domu.

A przecież najważniejsze jest to, żeby żywienie było pełnowartościowe, zaspokajało potrzeby energetyczno-białkowe (zależne od rasy, wielkości i aktywności) i nie wywoływało reakcji ujemnych w postaci alergii, niestrawności czy objawów niedoboru pewnych składników pokarmowych.

To może truizm, ale nigdy dość przypominania, że prawidłowe żywienie – tak jak u człowieka jest podstawą zdrowia i długowieczności psa. Kompletne i zbilansowane pożywienie powinno spełniać 6 wymogów:

1 – musi być kompletne – czyli zawierać wszystkie niezbędne składniki pokarmowe

2 – musi być zbilansowane – czyli zawierać te składniki w ilościach potrzebnych dla zdrowia psa

3 – musi być strawne tak aby składniki zostały przez przewód pokarmowy przyswojone

4 – ma zaspokajać zapotrzebowanie energetyczne zwierzęcia

5 – musi być bezpieczne – pod względem chemicznym i mikrobiologicznym

6 – musi być smaczne – aby zwierzak zjadał je z ochotą

Pamiętajmy również, że niezbędnym składnikiem pokarmowym jest woda. Zwierzęta tracą wodę podczas oddychania i wydalania moczu i kału – tracąc wodę zwierzę odczuwa pragnienie skorelowane z zawartością wody  w organizmie i osmolalnością osocza.

Pamiętajmy, że u zwierząt starszych uczucie pragnienia może nie być pobudzane aż do momentu odwodnienia.

Zwiększone zapotrzebowanie na wodę występuje przy przyjmowaniu zwiększonej ilości pokarmu białkowego i węglowodanowego, ale nie tłuszczu.

U kotów ze schorzeniami dolnych dróg moczowych pojenia za pomocą minifontan zwiększa zainteresowanie wodą (a tym samym pojenia nawet o 50%) – co zapobiega powstawaniu kamieni moczowych.

Woda powstaje również w metabolizmie zwierząt (około 10%). Przyjmuje się, że pies o masie 10 kg potrzebuje najmniej 500 ml wody, natomiast koty dorosłe do 30 ml/kg wagi ciała/dzień.

Oceniając jakość danego pokarmu należy wziąć pod uwagę jego strawność – a więc ilość składnika pokarmowego, która ulegnie strawieniu i wchłonięciu – a więc włączy się w metabolizm zwierzęcia.

Przykładowo – karma o mniejszej zawartości białka łatwostrawnego może dostarczyć większej ilości białka niż karma niskiej jakości, z gorzej przyswajalnym białkiem. W obiegowych (ekonomicznych i premium) karmach gotowych strawność białka wynosi 75-90%. W karmach superpremium strawność wynosi 89%.

Ważnym czynnikiem decydującym o strawności jest wiek psów i kotów – zbadano, że strawność psów nie zmienia się aż do starości, natomiast u kotów z wiekiem maleje.

CIĄG DALSZY NASTĄPI…

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl