do kasy suma: 0,00 zł
Kaszel u psów 0

Zakończyliśmy cykl „stany naglące u psów”, będące często źródłem dużego stresu dla zwierzęcia i  dla jego właściciela. Nasza pierwsza prawidłowa reakcja na taki stan często decyduje o zdrowiu, a bywa, że o życiu naszych pupili. Mamy nadzieję, że ten krótki „przewodnik” pomoże Państwu zachować zimną krew w nieprzewidzianych momentach.

Obecnie chcemy przybliżyć niektóre schorzenia psów, ich objawy, sposób postępowania – czyli zaczynamy nowy cykl „choroby psów”.

Kaszel nie jest wcale tak rzadkim objawem u psów – jak można by sądzić. Prawie każdy właściciel psa, wcześniej czy później zauważa sporadyczny, napadowy lub przewlekły kaszel u swego psa.

Pierwsza myśl – pewnie jest przeziębiony! Ma grypę!! Psy nie chorują na grypę! – wirus grypy jest przypisany gatunkowo i nie ma możliwości zarażenia się psa od człowieka, natomiast częstą przyczyną jest infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych tzw. kaszel kenelowy (psiarniany). Tym schorzeniem zajmiemy się w następnym artykule.

Inną przyczyną może być tzw. kaszel sercowy – gdy serce traci wskutek choroby wydolność. Pies szybko się męczy, niespokojnie spaceruje po mieszkaniu, a w godzinach nocnych i porannych występuje kaszel, który ustępuje stopniowo w dzień. Przy tego rodzaju objawach konieczna jest konsultacja weterynaryjna i ewentualne leczenie kardiologiczne.

Pamiętajmy też o tym, że przyczyną kaszlu u psa mogą być pasożyty przewodu pokarmowego. Glista psia (toxocara canis) w trakcie cyklu rozwojowego przechodzi przez płuca – drażni ściany oskrzeli i tchawicy powodując kaszel. Larwy są połykane i zasiedlają przewód pokarmowy.

Tego rodzaju kaszel częściej występuje u młodych, silnie zarobaczonych psów. Napad kaszlu pojawia się – po czym zanika i wraca po jakimś czasie. Leczenie polega na kilkukrotnym odrobaczeniu, gdyż larwy w drogach oddechowych są niedostępne dla leków przeciwrobaczych.

Z przyczyn niezakaźnych powodem kaszlu może być tzw. zapadnięcie tchawicy. Występuje u psów miniaturowych i bierze początek w wadliwej budowie pierścieni tchawicy uwarunkowanej genetycznie. Skutkiem jest zwężenie przekroju tchawicy. Objawia się dusznością – szczególnie w chwilach podniecenia oraz przy dużej ruchliwości (skoki, intensywna zabawa). Duszności towarzyszy gwałtowny suchy kaszel, krztuszenie się – czasem wskutek niedotlenienia dochodzi do omdleń.

O rozpoznaniu decyduje RTG szyi i klatki piersiowej. Szczególnie powody do szybkiej diagnostyki daje towarzyszące kaszlowi krwioplucie. Jest ono wynikiem uszkodzenia naczyń krwionośnych w oskrzelach lub płucach, wysokiego ciśnienia w naczyniach krwionośnych płuc lub zaburzeń krzepnięcia krwi.

Przyczyną uszkodzenia naczyń krwionośnych mogą być pierwotne nowotwory płuc lub przerzuty nowotworowe w płucach.

Krwioplucie – wymaga szybkiej diagnostyki medycznej.

Pamiętajmy również, że w dzisiejszych czasach jedną z przyczyn suchego, gwałtownego kaszlu może być alergia oraz zakrztuszenie się połkniętym ciałem obcym.

*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl