do kasy suma: 0,00 zł
Choroby skóry u zwierząt cz. III 0

Świąd jest najczęstszym objawem u psów mocno przeszkadzającym ich właścicielom. 

Najczęstsze przyczyny świądu to:

  • inwazja pcheł
  • atopowe zapalenie skóry
  • alergie
  • nadmierne wylizywanie
  • nużyca
  • wszawica

 

Z pasożytów najczęściej atakują pchły - przy czym świąd nie zawsze zależy od intensywności zapchlenia psa. Psy chorują niezależnie od wieku. Alergiczne zapalenie skóry z powodu obecności pcheł rzadko występuje u szczeniąt. U starszych psów zmiany najczęściej pojawiają się w okolicy krzyżowej, pachwinach, na tylnych powierzchniach ud. Skóra jest zaczerwieniona, pokryta grudkami. 

Leczenie polega na miejscowym podawaniu środków p. pchłom, bądź w formie sprayu, bądź zakraplania. 

W naszej firmie posiadamy wiele z tych środków firmy Advantix, Francodex czy Frontline - spray. 

W trakcie takiej kuracji nie należy psa kąpać, ani pozwolić mu „taplać” się w kałużach, gdyż zmniejsza to skuteczność tych środków. 

Wszystkim zwierzętom w domu można podać Nexgard - doustny środek przeciw pchłom. Należy również zwalczać pchły  we wnętrzu samochodu, którym wozi się psa. 

 

 

Atopowe zapalenie skóry

To coraz częściej występujące schorzenie zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Z początkiem dominującym objawem jest świąd, następnie wskutek drapania pojawiają się wykwity skórne. Zmiany najczęściej lokalizują się w okolicy pyska, oczu i uszu, pach, pachwin i okolic płciowych. 

Świąd towarzyszący atopii jest często bardzo silny. Pies drapie się, liże i wygryza miejsca chore, często wzmaga go inwazja pcheł lub drożdżaków. 

Jednym z częstych powodów atopowego zapalenia skóry jest alergizująca zwierzę dieta.

Większość przypadków AZS pojawia się u psów między 1 a 3 rokiem życia. Wśród ras podatnych wymienia się owczarki niemieckie, boksery, setery, labradory i golden retrievery. 

 

Kryteria klinicznego rozpoznania AZS u psów: 

  • wystąpienie pierwszych objawów przed ukończeniem 3 roku życia
  • pies przebywający w domu
  • początek choroby - tylko świąd bez zmian skórnych 
  • zmiany skóry obejmują małżowiny uszne
  • brak zmian na krawędziach małżowin
  • świąd odpowiada na leczenie glikokortykoidami 

 

Niestety atopia jest chorobą trwającą całe życie psa, niemożliwą do całkowitego wyleczenia, a terapia musi być konsekwentna i długotrwała. 

 

 

Świerzb

Świerzbowiec atakując skórę powoduje bardzo silny świąd. Zmiany świerzbowcowe w odróżnieniu od atopowych obejmują krawędzie małżowin usznych, łokcie oraz brzuch. Powstaje rumień, łuski, strupy i wyłysienia. Pamiętajmy, że świerzb jest chorobą, którą zarażają się również ludzie. 

Leczenie polega na stosowaniu insektycydów typu spot-on nakładanych co 2 tygodnie. 

 

 

Nietolerancja pokarmowa

Choroba przypomina atopowe zapalenie skóry i może z nim współistnieć. Zmiany lokalizują się w obrębie małżowin usznych, stóp i krocza. 

Objawy mogą wystąpić (w odróżnieniu od atopii u szczeniąt) nawet poniżej 6 miesiąca życia. Często towarzyszą chorobie skóry objawy zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego. Świąd słabo reaguje na glikokortykoidy. Przyczyna choroby często jest trudna do ustalenia bo może to być wiele składników pokarmowych. Niektóre składniki alergizują szczególnie często np. Wołowina, produkty mleczne, zboża i ryby. Często wymaga to diety eliminacyjnej + samodzielnego przygotowania posiłków dla psa. Diety oparte na hydrolizatach białkowych również okazują się skuteczne. Taka dieta powinna trwać 6-8 tygodni i być zakończona podaniem poprzedzającego pokarmu - w celu sprawdzenia czy nastąpi nawrót choroby (jeśli tak to nawrót następuje najczęściej do 24 godzin). 

 

 

Zakażenie drożdżakami 

Objawy najczęściej lokalizują się wokół jamy ustnej, przewodzie słuchowym, okolicach pach, pachwin i stóp. Zakażeniom najczęściej towarzyszy ??? Fetor oraz tłusty łojotok. W przewlekłych przypadkach dochodzi do wyłysienia, zliszajowacenia i przebarwień. Rasą predysponowaną są basety. 

Leczenie środkami przeciwgrzybiczymi miejscowo lub podawanie ketokonazolu doustnie. 

 

*Ten artykuł ma charakter poglądowy, nie jest próbą leczenia przez Internet. Zwierzę leczy lekarz weterynarii po uprzednim jego zbadaniu.

 

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl