do kasy suma: 0,00 zł
Jak dbać o zęby psa? 0

Badania dotyczące stanu uzębienia psów są niestety nieubłagane – problemy w tym zakresie ma nawet 80% psów  w wieku powyżej 5 lat i aż 40% psów młodych, które nie przekroczyły 2 lat!

Częściej problemy te dotyczą psów małych ras – takich jak np. popularne yorki, shiz-tzu, maltańczyki, pekińczyki, jamniki. 

Te statystyki powinny zaalarmować właścicieli i lekarzy weterynarii, a w konsekwencji skłonić do większej dbałości o zęby swoich podopiecznych oraz zwracanie baczniejszej uwagi na sygnały, jakie wysyłają – pierwszym objawem jest zwykle bardzo nieprzyjemny zapach z pyska. Później mogą pojawić się  np. trudności z jedzeniem, brak apetytu, popiskiwanie i wrażliwość na dotyk w obrębie jamy ustnej, spowodowane bólem. 

Zaczyna się od kamienia

… a dokładniej od zbierającej się płytki nazębnej, która nieusuwana powoduje tworzenie się kamienia nazębnego. Konsekwencje tego mogą być bardzo poważne – bakterie mogą doprowadzić do wytworzenia się ropnia okołozębowego, który z kolei może być przyczyną bardzo niebezpiecznych i bolesnych stanów zapalnych kości żuchwy i szczęki. Powoduje też choroby przyzębia, skutkujące rozchwianiem zębów, ich wypadaniem i bólem. 

Ponadto bakterie z zepsutych zębów mogą prowadzić do szeregu poważnych schorzeń serca, nerek czy wątroby.

Ciekawostką jest, że problemy z psim uzębieniem wynikają z chorób przyzębia, a nie – jak u ludzi – z próchnicy, gdyż psy generalnie na nią nie chorują, chyba że właściciel podaje im słodycze. Dlatego należy pamiętać, że pies to nie człowiek i nie powinien jeść słodyczy, a czekolada jest wręcz groźna dla jego zdrowia i życia! 

 

Przyczyny powstawania kamienia

Ważną przyczyną powstawania kamienia nazębnego, oprócz predyspozycji genetycznych, jest niewłaściwa dieta, oparta wyłącznie na miękkich, gotowanych pokarmach lub gotowej mokrej karmie. Specjaliści uważają, że to właśnie dieta może być w dużej mierze odpowiedzialna za zły stan uzębienia małych piesków. Niewłaściwie pojęta troska o tych małych członków rodziny powoduje, że są one karmione wyłącznie mocno rozdrobnionym, miękkim pokarmem.
Należy również ograniczyć zabawy w przeciąganie z psami w fazie intensywnego wzrostu, gdyż mogą one być przyczyną wad zgryzu, które pogłębiają późniejsze problemy z odkładaniem kamienia.

 

Co można zrobić?

Przede wszystkim regularnie kontrolować zęby psa u lekarza weterynarii. Należy to robić nie rzadziej niż raz w roku, a w przypadku psów o chorych nerkach raz na pół roku. Lekarz w razie potrzeby wykona zabieg usunięcia kamienia w narkozie, usunie także rozchwiane, chore zęby. 

Psie zęby można czyścić – służą do tego specjalne szczoteczki nakładane na palec.
Ważne jest, aby przyzwyczajać do tej czynności już szczenięta, delikatnie masując im dziąsła palcem. Jednak trzeba pamiętać, że okres od 3 do 6 miesiąca życia to czas wymiany zębów mlecznych na stałe, musimy wtedy być ostrożni, bo dziąsła szczenięcia mogą być podrażnione i bolesne. 

UWAGA! Nigdy nie używajmy ludzkich past do zębów – fluor jest dla psów toksyczny. Istnieją specjalne pasty dla psów, nieszkodliwe i atrakcyjne dla nich smakowo i zapachowo.

 

Odpowiednia karma – podstawa dbania o zęby psów

Podawanie odpowiedniej karmy jest najprostszym i najprzyjemniejszym dla psa sposobem dbania o stan jego uzębienia. Pozytywnie na stan zębów wpływają sucha karma, a najlepiej podawanie specjalnych przysmaków, ewentualnie dieta BARF.

Podając suche przysmaki trzeba jednak pamiętać, aby były one dobrej jakości, bez cukru i szkodliwych dodatków, które mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. 

Niemiecka firma BUBECK posiada w swojej ofercie ciastka stworzone  z myślą o pielęgnacji psich zębów. Dzięki specjalnemu sposobowi wypiekania ciastka są bardzo twarde i mają chropowatą powierzchnię, która pomaga dobrze oczyścić zęby z płytki nazębnej. 

Ciastka są naturalne, powoli i tradycyjnie wypiekane w kamiennym piecu, nie zawierają szkodliwych dodatków. W niektórych zastosowano tylko jeden rodzaj białka zwierzęcego nadają się również dla psów na dietach wykluczających, alergików i psów o wrażliwych żołądkach.
Bubeck chce dbać o zęby każdego psa – dlatego posiada w ofercie zarówno ciasteczka dla małych ras, jak i ciastka XXL – przeznaczone dla bardzo dużych psów. 

 

Podsumowując – psie zęby mają dobrze im służyć przez całe życie. Aby tak było, trzeba o nie dbać, a podstawą tego dbania powinna być odpowiednia, sprzyjająca ścieraniu płytki nazębnej dieta oraz regularna kontrola uzębienia u lekarza weterynarii.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl